Hanka Blažková na Mistrovství Evropy vybojovala bronz !

Velkého úspěchu dosáhla sprinterka Hana Blažková, která byla součástí reprezentační štafety 4×100 m na srpnovém Mistrovství Evropy juniorů v Jeruzalémě. Sestava Hana Blažková, Terezie Táborská, Nikola Musilová a Adéla Tkáčová nejprve z rozběhu postoupila časem 44,84 s do finále, kde pak ještě sprinterky ubraly pár setin na konečných 44,68 s a za štafetami Německa a Velké Británie doběhly třetí. K medaili dopomohla i troška štěstí, ale to k velkému výkonu náleží.

Celá letní sezóna však nebyla tak růžová jako konečný medailový úspěch. Hanku zbrzdil přes hlavní závodnickou část v květnu a červnu hamstring, který ji neumožnil absolvovat závodní program. Také kvůli maturitě nenastoupila na Odložilově memoriálu v juniorské štafetě, které zde zaběhla limit na ME do Jeruzaléma. Nominační kritéria Českého atletického svazu hovoří jasně. Přednost na mistrovském závodě má štafeta, která limit zaběhla. Hanka musela následně kvůli zranění vynechat i Mistrovství České republiky (MČR) juniorů. Nominaci na Jeruzalém pak doháněla na poslední chvíli. Nejprve na MČR U23 v Ostravě 1. 7. potvrdila, že zranění ji už nikterak nelimituje, ale výsledné časy byly adekvátní přípravě, tedy žádná sláva. Konečné 7. místo 100 m a 7. místo (rozběh 11,97 s, finále 12,07 s), a čas 24,75 s na 200 m na finále ani nestačil. Jedinou dobrou zprávou byl fakt, že zranění je pryč. Do konce nominace (24. 7.) zbývaly 3 týdny. Trénink byl postaven na jednoduchém konceptu. Maximální intenzita v relativně velkém objemu. Což znamená běhat starty a krátké úseky na maximální rychlost, v posilovně tréninkovou jednotku zakončit vždy pokusem o osobní rekord a věřit rychlostní vytrvalosti, že půjde ruku v ruce s maximální rychlostí a silou. Dalším závodem byla Velká cena Tábora (11. 7.), kde se Hanka zlepšila na 11,97 s na 100 m a 24,64 s na 200 m. Forma pak gradovala na posledním možném závodě pro splnění limitů a to Pražskými memoriály (20. 7.). Zde Hanka předvedla skvělou formu ozdobenou novými osobními rekordy. Nejprve 100 m prolétla za 11,76 s v regulérním větru +1,9 m/s. Následně na 200 m doběhla třetí za Nikoletou Jíchovou a Terezii Táborskou v čase 23,89 s. Ke splnění individuálních limitů na ME juniorů v Jeruzalémě m chyběl jen kousek a vlastně dva kousky. Na 100 m byl limit 11,69 s (zde chyběl snad ještě jeden ostrý závod) a na 200 m zas čas 24,00 s. Zde Hanka zaběhla čas lepší, ale proti byl nepovolený vítr +2,6 m/s. Tyto výkony ji s největší pravděpodobností katapultovaly do reprezentační štafety, protože v daném okamžiku Hanka prokázala nejlepší aktuální běžeckou formu ze všech členek štafety. Nominační dopis byl příjemným potvrzením. Stoupající formu potvrdila Hanka na MČR dospělých v Táboře (29. 7.), kdy tento závod lze nazvat „Moc hezká brambora“, protože Hanka zde ukázala dva povedené stometrové sprinty. Rozběhový čas 11,87 s znamenal postup do finále, kde pak časem 11,89 s obsadila sice nepopulární, ale jinak cenné 4. místo za bezkonkurečně lepšími Bendovou, Maňasovou a Kožuškaničovou. Následně to Hanka potvrdila druhý den, jak se bojuje o nominaci! Osobák ve finále MČR na 200 m (24,25 s) byl právě ten okamžik, pro který to děláte… 🙂

I tak byla Hanka stále jen v reprezentační pětičlenné nominaci na 4 štafetová místa, kdy postavení Táborské a Tkáčové bylo jasnou věcí. Po odletu do Jeruzaléma a několika seběhávacích trénincích vyřkl reprezentační štafetový trenér Lukáš Dejdar ortel a to, že Hanka poběží v rozběhu i finále první úsek… A dál už je nutno se vrátit na začátek tohoto příspěvku…